PIRÁTSKÉ LODĚ
MateriálTrup z balzy a dámské punčochy

Netradiční postup výroby lodního trupu:

Stačí tvrdší balza, dámské punčochy a polyesterová pryskyřice. Výrobní postup je velmi jednoduchý a i úplný začátečník může dosáhnout dobrého výsledku. Z balzy tloušťky 5-7 milimetrů nejdříve vyřízneme kostru. ta je tvořena palubou , bočnicemi a kýlem. Kostru slepíme a necháme dobře proschnout, potom přebrousíme případné nerovnosti. Tvar záleží buď na vaší fantazii, nebo plánku, který máte k dispozici.
Tvar obšívky tvoří právě dámská punčocha. Na připravenou kostru ji navlékneme ve dvou nebo třech vrstvách, mírně vypněte a natřete pryskyřicí, kterou pak necháte vytvrdit. Nejlépe v troubě, pokud se tam model vejde. Po dokonalém vytvrzení můžete nátěr opakovat. Poté odříznete přesahující punčochu a zapravíte. Výsledkem by měl být lehký, dostatečně pevný a velmi elegantní trup. Kdyby byl zhotovován klasickou metodou, vyžadoval by daleko více práce.


Trup z polystyrénu


Najděte si rozměrově vhodný kus polystyrénu, případně slepíme několik desek- třeba izolačních, které se používají k zateplování domů, na sebe. Pro lepení použijte jakékoliv lepidlo na polystyren , ale neni vhodný epoxid , protože se špatně brousí a nejde řezat odporovým drátem. desky neni třeba lepit po celé ploše, stačí jen pár bodů. Nakreslíme středovou čáru, na polystyren se dobře kreslí lihovým fixem. Přenesete obrys lodi pomocí kopíráku nebo obtažením výstřižku. Vystřihneme tvary žeber, ale pro nákres na polystyrén použijte tu část, co vám zbude po vystřihnutí. Nejprve ořízneme obrys lodi. poté pomocí žeber stanovíme bokorys ( průběh kýlu ) a od oka připočítáme 1 centimetr a vyřízneme tvar kýlu. Je to dost náročné , ale jde to celkem dobře. Tímto vyrobíme hrubou část.
Přeneste si středovou čáru z paluby i na kýl a vyznačte si pozice žeber. V těchto místech přikládejte negativně vystřižené šablony žeber a brousíte smirkovým papírem tak dlouho, dokud pevně nezapadnou. Stále obnovujte fixem značení.